Minecraft Server Kurma Nedir ve Nasıl Kurulur?

Minecraft Server Kurma Nedir ve Nasıl Kurulur?

alextugani

Minecraft, oyun geliştiriciler tarafından piyasaya uzun zaman önce sürülen, blok yerleştirme temeline dayanan aksiyon ve macera oyunu olarak ifade edilebilir. Minecraft server kurma  bu oyunun oynanabilmesi için yapılması gereken en önemli işlemlerden biridir. Oluşturacağınız server, farklı kişilerin oyun oynamasına imkan verir. 

Minecraft, her ne kadar piyasaya sürülmesinin üzerinden çok uzun zaman geçmiş olsa da, halen ülkemizde yoğun olarak oynanan oyunlardan biridir. Oyun severlerden bazıları kendi serverlarını kurmak istemekte ve bunun için server kurma konusunda araştırmalar yapmaktadır. Doğru hizmet sağlayıcıdan alınacak kalite hizmet ile bu ihtiyacınızı etkili olarak karşılayabilir ve sorunsuz bir oyun deneyimine sahip olabilirsiniz.

Minecraft Server Kurma Nasıl Yapılır?

Minecraft server kurma, kiralanan bir sunucun içerisine oyun dosyalarının uygun formatta atılması ve bu sunucu üzerinden oyunun oynanmasına imkan verilmesidir. Bunun için öncelikle bir sunucu kiralanması gerekiyor. VDS satın al işlemi, sunucu ihtiyacının etkili olarak karşılanması için yapılır.

Geçmişte her ne kadar server kurmak çok zor ve karmaşık olsa da, günümüzde durum değişmiştir. Eğitim videolar ve hizmet sağlayıcılarının vermiş oldukları destekler ile kurulum, çok kısa bir süre içerisinde sorunsuz olarak gerçekleşmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken farklı hususlar bulunmaktadır.

Server kurma sürecinden önce ihtiyaçların belirlenmesi gerekiyor. Oyuna maksimum kaç kişi girecek, hangi modlar kullanılacak türünden soruların cevaplarına göre sunucu konfigürasyonu tercih edilmelidir. Yapılacak doğru tercih, daha sonraki süreçlerde sorun yaşanmasının önüne geçeceği için büyük bir öneme sahiptir.

VDS satın al işleminin yapıldığı hizmet sağlayıcısı, kurulum noktasında sizlere destek verecektir. Minecraft server kurma işlemine dair sağlanacak destek sayesinde, çok fazla zorlanmadan işlemleri tamamlayabilirsiniz. Hatta detaylı teknik bilgiye sahip olmanız dahi gerekmez. Bu noktada Youtube üzerindeki kurulum videolarından yardım alabilir ve kısa sürede işlemi tamamlayabilirsiniz.

VDS Satın Al

Server kurulumu için en önemli aşamalardan birisi VDS tercihidir. VDS, server kurulumunun yapılacağı sunucudur. VDS satın al işlemi ile alınan sunucunun ihtiyaçlara cevap verecek özellikte ve hızda olması gerekiyor. Dolayısıyla rasgele bir seçim yapmak yerine, mutlaka bu alanda kaliteli ve güvenilir hizmeti ile dikkat çeken hizmet sağlayıcılar tercih edilmelidir.

Bilindiği gibi Minecraft için sunucunun kesintisiz şekilde 7/24 çalışması ve internet bağlantısının bulunması gerekiyor. İnternet bağlantısının kesilmesi veya farklı nedenden dolayı sunucunun çalışmaması, serverın kullanım dışı kalması ile sonuçlanacaktır. 

Server kurma noktasında sunucu ile dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise güvenliktir. Nihayetinde sunucunun güvenli olması, olası saldırılara karşı dayanıklı olması ve oyunun işleyişini her daim korumalıdır. Ayrıca buradaki verilerin güvenliğinin sağlanması ve üçüncü kişilerin eline geçmesinin engellenmesi de yine önemlidir.

VDS satın al işleminde tercih edilen sunucunun hem fiziki firewall cihazının hem de firewall yazılımının bulunması gerekiyor. Böylece DDOS atakları kolaylıkla savuşturulabilir ve oyun içerisinde herhangi biri sorun yaşanmaz.

Minecraft Server Kurma Sırasında Dikkat Edilecekler

Minecraft server kurma işleminin oyuncu sayısı ve oyun modu gibi hususlar dikkate alınarak yapılması gerekiyor. Bunun dışında oyun içerisinde ping süresinin çok düşük olması ve oyuncuların sorunsuz bir şekilde, herhangi bir gecikme olmadan oyunu oynaması büyük önem taşıyor.

Bu noktada en önemli hususlardan birisinin VDS satın al olduğunun tekrar vurgulanması yanlış olmayacaktır. Sunucunun okuma ve yazma hızının yüksek olması ve gerekli güvenlik önlemlerine sahip olması, bu noktada dikkat edilecek hususlardandır. Bu sayede sorunsuz bir deneyim yaşanabilir.

Kaynak: https://serverkurma.com

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz