Fon ile Nemalandırma Nedir?

Fon ile Nemalandırma Nedir?

Jabrayilov
18-03-2021 - Ekonomi & Finans -

Fon ile nemalandırma veya hisse senedi nemalandırma, basit olarak; hisse senedinizin bağlı olduğu banka tarafından değerlendirilmesine denilir.

Başka bir şekilde söylemek gerekirse, nakit teminatlar için yapılan faiz ödemesine nemalandırma denilmektedir.

Fon ile Nemalandırma Nedir? 

Nemanın kelime anlamı faiz ödemesi demektir. Fon ile nemalandırma işleminden kısaca bahsedecek olursak, siz bir fona veya hisse senedine yatırım yaparsınız. 

Yatırım yaptığınız banka hesabı, size yatırım ücretiniz kadar nema, yani faiz ödemesi yapar. Faiz ödemesi alıp almak istemediğiniz yine banka yetkilileri tarafından size sorulur. 

Örneğin, A Bankasında 10 Bin TL ana paranız olduğunu ve 4 Bin TL’lik yatırım yaptığınızı düşünelim. Size faiz ödemesi yapılırken sadece ana paranız göz önünde bulundurulmayıp, fon alırken harcadığınız parada hesaba katılır. Yani her halükarda 10 bin TL para üzerinden nema (faiz) ödemesi alırsınız.

Nemalandırma İşlemi Yapılırken Vergi Kesintisi Yapılır mı?

Fon ile nemalandırma işlemi yapmayı düşünen herkesin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de budur. Yani, fonunuz ile faiz (nema) ödemesi aldığınız zaman bu faiz gelirinden vergi kesintisi yapılıyor mu? İşte cevaplar

  • Evet. Fon ile nemalandırma işlemi yapılırken nema gelirlerinden vergi kesintisi yapılmaktadır. 
  • Nema gelirlerinizin yüzde 6,25’i Takasbank’a, yüzde 15’i vergi kesintisine ayrılır.
  • Bu formüle göre; hesabınızda 6 bin TL olduğunu düşünelim. Nemalandırma ödemeleri günlük olarak yapıldığı için ertesi gün vergi kesintileri ile birlikte 2 TL faiz ödemesi almış alacaksınız.
Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz