Evde Ailece Oynanacak Oyunlar

Evde Ailece Oynanacak Oyunlar

Jabrayilov
26-03-2021 - Oyun - Listeler

Evde ailece oynanacak oyunlar ile ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özel günlerde, boş zamanlarda beraber aktivite yapmak istediğinizde oyunlarla birlikte tüm aileyi bir araya toplayarak beraberlik duygusunu yaşatabilirsiniz. 

Evde Ailece Oynanacak Oyunlar

Evde ailece oynanacak oyunlar genellikle masa türü oyunlardır. Aile bireyleri dijital cihazlar ve internetten uzak kalmak için klasik oyunları oynamayı daha çok severler.

Evde ailece oynanacak oyunlar şu şekildedir:

  • Scrabble
  • Satranç
  • Mangala
  • Evet-Hayır Yarışması
  • Dokun ve Tahmin Et
  • İsim-Şehir
  • Bom
  • Sıcak-Soğuk

Scrabble

Scrabble, bir oyun tahtası üzerinde elinizde olan harflerle yaratıcı kelimeler üretmenizi sağlayan oyundur. Her harfin belirli bir değeri vardır. Her kelimenin ne kadar puana denk geldiği toplanır ve bir kenara yazılır.

Satranç

Evde ailece oynanacak oyunlardan birisi ise satrançtır. Aile bireyleri arasında satranç turnuvaları düzenleyebilirsiniz. Kazananı ödüllendirerek eğlencenin dozunu artırabilirsiniz.

Mangala

Mangala, eski Türk zeka oyunlarından birisidir. Bir mangala tahtası 12 tane oyuktan oluşur. Her oyuğa 4 adet taş konularak oyun başlar. Oyuncular sıra kendilerine geldiğinde önlerinde bulunan 6 oyuktan birinde yer alan tüm taşları elinde alarak sırasıyla bir sonraki oyuklara birer birer koyar.

Evet-Hayır Yarışması

Evet-hayır yarışması evde ailecek oynanacak oyunlar için ideal bir seçimdir. Oyunda bir kişi soru sorar ve bir kişi cevap verir. Soru soran kişi hızlı hızlı sorularını sorar. Cevaplayan kişinin evet ve hayır demesi yasaktır. Sorulara evet veya hayır demeden cevap vermeye çalışır. Eğer evet veya hayır derse oyun biter sıra bir başkasına geçer.

Dokun ve Tahmin Et

Dokun ve tahmin et ilginç ancak eğlenceli bir oyundur. Bir kişinin gözleri bağlanır ve önüne nesneler yerleştirilir. Gözleri bağlı olan kişi, dokunarak önündeki nesnelerin ne olduğunu tahmin etmeye çalışır. Tahmin edecek olan kişinin soru sorması yasaktır. Sadece nesnenin adını söylemelidir.

İsim-Şehir

Evde ailecek oynanacak oyunlar denilince isim-şehir kesinlikle akla gelir. Her oyuncu eline kağıt ve kalemini alır. Elindeki kağıdı isim, şehir, hayvan, bitki, eşya ve ünlü olmak üzere 6 sütuna böler. Ardından bir harfe karar verilir. Tüm oyuncular o harfle başlayan isim, şehir, hayvan, bitki, eşya ve ünlüleri sütunlarının altına yazmaya başlar.

Sonra cevaplar sesli bir şekilde okunur. Bir cevabı yalnızca bir kişi verdiyse 10 puan alır; iki veya daha fazla kişi aynı cevabı verdiyse o bölümden 5 puan alır. Hiç cevap vermeyenlere ise 0 puan verilir. Oyun sonunda puanlar toplanarak birinci belirlenir.

Bom

Bom, sayılarla eğlenmeyi sağlar. Evdeki herkes bir çember oluşturur ve sırasıyla saymaya başlarlar. 5 ve 5’in katlarına gelen kişi bom der. Eğer demezse elenir, kalan kişiler oyuna devam eder. Oyunu zorlaştırmak için ilerleyen anlarda başka sayıların katlarına geçilebilir.

Sıcak-Soğuk

Evde bir kişi eşya saklar. Ardından diğerleri o eşyayı aramaya başlar. Saklayan kişi, eşyaya yakın olan kişilere sıcak der veya eşyadan uzak olan kişilere soğuk der.

 

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz