GTA 5 Grafik Ayarları Güncel En iyi Ayarlar FPS

GTA 5 Grafik Ayarları Güncel En iyi Ayarlar FPS

Jabrayilov
29-03-2021 - Oyun - GTA

Grand Theft Auto 5, Rockstar Games’in ikonik video oyunu serilerinin en yenisidir.Şuan bu yazıyı okuyorsunuz çünkü GTA 5 grafik ayarlarınızı en iyi şekilde optimize etmek istiyorsunuz.GTA 5 grafik ayarlarınızı 2021 güncel şekilde ayarlamanıza yardımcı olacağız.

GTA 5 Grafik Ayarları 2021 Güncel

GTA 5 Grafik Ayarları 2021 Güncel

GTA 5 grafik ayarlarına başlamadan önce bir kaç terimin ne anlama geldiğine hızlıca değinelim.

 • Grafikler oyunun nasıl göründüğünü ifade eder. Daha iyi grafikler daha temiz ve daha keskin görüntü sağlar. Daha fazla ayrıntı gösterecek, daha fazla doku içerecek, daha gerçekçi ışık ve gölgeler içerecek ve oyunu daha yüksek bir çözünürlükte gösterecekler.
 • FPS , oynatırken gördüğünüz saniyedeki kare sayısıdır ve “kare hızı” olarak da bilinir. İdeal oyun deneyimi 60 FPS kare hızında çalışır. Karşılaştırma için çoğu film 24 FPS’de gösterilir. Daha yüksek bir kare hızı, oyununuzun daha düzgün göründüğü anlamına gelir.
 • Yükseltme: Ayarları değiştirerek ve oyunun çeşitli yönlerini değiştirebilen “modları” kullanarak oyununuzda ki grafikleri ve FPS’yi artırabilirsiniz.

Grafikler ve FPS mükemmel olamaz. Mümkün olan en iyi grafikleri istiyorsanız, muhtemelen daha düşük bir FPS kabul etmeniz gerekir. Tersine, oyununuzu FPS için optimize etmek genellikle birkaç grafik fedakarlık gerektirir. Bu nedenle oyun beklentilerinizi bilgisayarınızın yetenekleriyle dengelemeniz gerekir.

GTA 5 Sistem Gereksinimleri

 • İşletim sistemi: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2 (Vista işletim sistemi kullanılıyorsa NVIDIA ekran kartı önerilir)
 • İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40 GHz (4 CPU) / AMD Phenom 9850 Dört Çekirdekli İşlemci (4 CPU) @ 2.5 GHz
 • Bellek: 4 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA 9800 GT 1 GB / AMD HD 4870 1 GB (DX 10, 10.1, 11)
 • Ses Kartı: % 100 DirectX 10 uyumlu
 • Sabit Disk Alanı: 65 GB

Bunların oyunun çalışması için minimum gereksinimler olduğunu unutmayın . Son beş veya altı yıl içinde daha iyi işlemcilerle ve benzer şekilde yeni bir grafik kartı ile çok daha iyi FPS elde edeceksiniz . 

Full HD kalitesinde yüksek FPS için  3 GHz Core i5 ve en azından GeForce 970 veya 1050 Ti grafik kartı gereklidir. Ayrıca en az 8 GB RAM ihtiyaç duyacaksınız. Sadece 1080 Ti veya 2080 Ti gibi en yüksek kaliteli grafik kartları, oyunu en iyi grafik ve performans ayarlarıyla 4K çözünürlük oluşturabilir. Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için SLI’de iki grafik kartını birleştirin, bu da birlikte çalışmalarını sağlar.

Yüksek Performans için PC’nizi optimize edin

Ne tür bir donanıma sahip olursanız olun, ilk adımınız PC’nizi oyun için optimize etmektir :

 1. Grafik sürücülerinizi yükseltin. Bunu manuel olarak yapabilir veya AVG Driver Updater’ın sizin için otomatik olarak işlemesine izin verebilirsiniz .
 2. CPU’nuzun GTA 5’e adanmış olduğundan emin olmak için AVG TuneUp ile gereksiz arka plan etkinliklerini devre dışı bırakın .

Son olarak, hızlandırmak ve performansı artırmak için bilgisayarınızda birkaç dahili değişiklik yapmayı düşünün . AVG TuneUp bilgisayarınızı otomatik olarak düzene sokar, gereksiz verileri kaldırır ve CPU’nuzun gücünü tutan gereksiz programları devre dışı bırakır.

GTA 5 En iyi Grafik Ayarları

Oyun içi ayarlar, grafiklerinizi ve FPS’nizi artırmak için ilk işleminizdir. Unutmayın, bir oyun bilgisayarının mutlak canavarı yoksa, düzgün grafikler ve kare hızı arasında bir denge bulmanız gerekir.GTA 5 grafik ayarlarını nasıl yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

GTA 5 açın > ayarları açın ve Grafik .

GTA 5 Grafik Ayarları Güncel

GTA 5 , donanımınıza göre grafik ve FPS’yi dengelemek için kendini otomatik olarak yapılandıracaktır. Üstteki Video Belleği çubuğu, oyunun grafik kartınızda ne kadar talep edileceğini gösterir. Daha yüksek ayarlar, daha fazla bellek harcamak ve muhtemelen FPS’nizi düşürmek pahasına grafiklerin daha temiz ve daha ayrıntılı görünmesini sağlar.

En düşük ve en yüksek grafik ayarları arasında hızlı bir karşılaştırma:

GTA 5 Grafik Ayarları Güncel
En düşük grafik ayarları
GTA 5 Grafik Ayarları Güncel
En yüksek grafik ayarları

İkinci resimde dokuların nasıl daha canlı olduğunu görebilirsiniz, daha gerçekçi bir his verir. Ancak bu dokunuşlar olmadan yaşayabiliyorsanız , daha düşük ayarlarla büyük bir GTA 5 FPS güçlendirmesi elde edersiniz . Oyununuzu nasıl etkilediğini görmek için aşağıdaki ayarları değiştirmeyi deneyin:

 1. FXAA yerine MSAA kullanın MSAA (Çok Örnekli
  Kenar Yumuşatma) genellikle FXAA’dan (Hızlı Yaklaşık Kenar Yumuşatma) biraz daha iyi görünür. FXAA’yı kapatın ve MSAA’yı FPS’nizi etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için 2x veya 4x’de deneyin.
 2. VSync’i deneyin VSynch
  özelliğini kapatmak kare hızı sınırlamasını devre dışı bırakır ve genellikle FPS’nizi artırabilir. Ancak, oyunun aynı anda birden çok kareden görüntü görüntülediği bazı ekran yırtılmalarını fark edebilirsiniz, bu yüzden bunlardan herhangi birini görüyorsanız VSync’i tekrar açın.
 3. Nüfus yoğunluğu ve çeşitliliği
  Bunu geri çevirmek dünyanızdaki yayaların ve araçların miktarını azaltacaktır. Şehrinizin biraz boş hissetmesini önemsemiyorsanız, FPS’de, özellikle bir dizüstü bilgisayarda veya daha eski bir bilgisayarda önemli bir sıçrama görebilirsiniz.
 4. Doku kalitesi Doku kalitenizi
  düşürmek FPS’nizi artıracak, ancak daha az ayrıntılı grafikler pahasına.
GTA 5 Grafik Ayarları Güncel
 1. Yansıma MSAA
  Bu ayar, parlak bir araba veya yağmur suyu birikintisi gibi yansıtıcı yüzeylerin düzgünlüğünü kontrol eder. Kendi testimizde, bunu devre dışı bırakmak bize grafik kalitesinde önemli bir kayıp olmadan 5 FPS’lik bir artış sağladı.
 2. Çözünürlük
  Büyük bir Full HD veya 4K ekranda oynuyorsanız, GTA 5’i kendi çözünürlüğünde (1920 x 1080 veya 3840 x 2160) çalıştırmak istersiniz . Ancak 4K, sorunsuz çalışması için bir GeForce 1080 Ti veya 2080 Ti grafik kartınızın (veya ikisinin) olmasını gerektirir.
 3. Yüksek Çözünürlüklü Gölgeler (Gelişmiş Grafikler altında)
  Bunu bulmak için Gelişmiş Grafikler bölümüne gidin. Bu ayarın ve Genişletilmiş Gölgeler Mesafesinin artırılmasının Video Belleği kullanımımızı 800 MB’a kadar artırırken ciddi FPS maliyetlerine yol açtığını tespit ettik. En iyi performans için bu ayarları minimumda tutun.

En iyi oyun deneyimi için bilgisayarınızı ayarlayın

PC’niz premium bir oyun deneyimi sunmak için ayarlanmamışsa, en büyük grafik modları ve performans ayarları çok fazla kullanılmayacaktır. AVG TuneUp , bilgisayarınızın kaynaklarının% 100’ünün nihai oyun oturumunu beslemeye adanmış olmasını sağlar. CPU-hogging bloatware’i ortadan kaldırın, arka plan programlarını uyku moduna alın ve sürücünüzü derinlemesine temizleyin, böylece bilgisayarınız ne olursa olsun, GTA 5 istediğiniz kadar güzel görünecek ve oynayacaktır.GTA 5 grafik ayarları 2020 güncel yazımız şimdilik bu kadar.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz