PUBG Mobile Ne Zaman Çıktı?

PUBG Mobile Ne Zaman Çıktı?

Jabrayilov
28-03-2021 - Oyun - PUBG

PUBG Mobile ne zaman çıktı sorusuna cevap vermeden önce PUBG Mobile nedir sorusuna cevap vermek oyunun tarihini bilmek açısından daha doğru olacaktır. PUBG Mobile, kişisel bilgisayarlarda ve oyun konsollarında oldukça başarılı olup sevilmiş PUBG oyununun mobil cihazlar ile uyumlu versiyonudur. 

PUBG, 30 Temmuz 2016 tarihinde çıkmış battle royale türünde bir oyundur. Battle royale oyunlara ilginin artması ve PUBG oyununun çok sevilmesi de PUBG Mobile uygulamasının çıkışını kaçınılmaz kılmıştır. PUBG Mobile, çıkışı da PUBG popülaritesini katlamış, oyunun yayılmasını hızlandırmıştır. 

PUBG Mobile Ne Zaman Çıktı?

PUBG Mobile ne zaman çıktı sorusunun cevabı 9 Şubat 2018 olacaktır. Bu tarihte ilk kez Çin’de çıkan PUBG Mobile, 19 Mart 2018 tarihinde ise tüm dünyada Android ve iOS platformlarda kullanıcıyla buluşmaya başlamıştır.

PUBG Mobile, Android 4.3 ve sonrası ve iOS 9.0 ve üzeri sürümlere uygun olarak tasarlanmıştır. Yapımcılığını Tencent Games’in üstlendiği oyun 9 MB Boyutundadır. 100 oyuncuya kadar online oynanabilen oyun Unreal Engine 4 motorunu kullanmaktadır. 

PUBG Mobile, dünya çapında 600 milyondan fazla indirme sayısına ulaşmıştır. 50 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan PUBG Mobile, resmi olarak birinci ve üçüncü şahıs bakış açısı olarak iki moda sahiptir. Ancak, oyunun geliştirilmesiyle birlikte birçok yeni mod eklenmiştir. Bu modlar;

  • Şafağa Kadar Hayatta Kal
  • En Karanlık Gece
  • Arena
  • Enfeksiyon 
  • Ağır Silah
  • Kış Festivali

olarak adlandırılmıştır. Oyun öylesine büyümüş ve popülerleşmiştir ki; mod kullanımıyla ilgili hileler üretilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

PUBG Mobile Erişim Kolaylığı

İlerleyen teknoloji ile birlikte akıllı telefon ve tablet sayısı da artmış, bu cihazlara erişim kolaylaşmıştır. Böylelikle akıllı telefonu ya da tableti olan herkes PUBG Mobile uygulamasına saniyeler içinde erişebilmektedir. Geçen zaman içerisinde PUBG Mobile, mobil cihazlar ile uyumlu battle royale oyunlar arasında en fazla kullanıcıya sahip oyun olmuştur. 

PUBG Mobile ne zaman çıktı sorusunun cevabı belli olsa da ne zaman böylesine popüler oldu sorusunun cevabı belli değildir. Oyunun ücretsiz olması ve yaş sınırı gözetmemesi oyunun yayılmasını hızlandıran en önemli unsurlardandır. Oyunun kullanıcıları her yaştan olsa da kullanıcıların yaş ortalaması 16’dır. 

PUBG Mobile Yasaklı Ülkeler

PUBG Mobile, oyunculara kendini sevdirmekten öte bir nevi bağımlılık yaratmıştır. Bağımlılık yarattığı ve -özellikle- çocukların ve genç neslin üzerinde kötü bir etki bıraktığı gerekçesiyle, PUBG Mobile; bazı ülkelerde yasaklanmış ya da kısıtlanmıştır. PUBG Mobile yasaklı ülkeler;

  • Irak
  • Ürdün
  • Hindistan
  • Nepal

olarak listelenmektedir. Çin’in de PUBG Mobile uygulamasına kısıtlama getireceği yönünde söylentiler çıkmış ancak resmi bir açıklama yapılmamıştır. 

PUBG Mobile ne zaman çıktı da yasaklandı denildiğinde ise akıllara oyunun birden patlaması gelmektedir. Yasaklamalara rağmen hala en popüler battle royale oyun olan PUBG Mobile ne zaman çıktı sorusunun cevabı olan gün, hem pozitif hem de negatif sonuçları beraberinde getirmiştir.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz