Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü Çözüm

Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü Çözüm

Jabrayilov
27-03-2021 - Oyun - Valorant

Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü hatasını son dönemde sıklıkla alıyorsanız, yapmanız gereken birkaç farklı işlem var. Bunlar arasında en makul olanları siz değerli okuyucumuz için listeleyeceğiz.

Bir kısım Valorant oyuncuları oyun sırasında bir anda oyundan düşebiliyor. Oyuna tekrar girmek istediklerinde ise genellikle bu hatayı alıyorlar. Yani, Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü hatasını.

Bu hatanın şu ana kadar belirlenmiş net bir çözümü olmamakla beraber, genellikle VRAM eksikliğinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Ayrıca, kullandığınız ekran kartının yetersiz olmasından ötürü bu tip bir hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Sizin için, çözüm önerilerini listeledik.

Valorant Ekran Kartı Sürücüsü Çöktü Hatası Neden Olur?

Oyun sırasında bir anda oyundan düşüyorsanız ve bu hatayı alıyorsanız, bilgisayarınızdaki ekran kartının yetersiz olduğunu düşünmelisiniz.

Bu hatanın birkaç farklı gerekçesi olabilir;

  • VRAM değerleriniz yetersiz olabilir. 
  • Mevcut ekran kartınız, Valorant için yetersiz olabilir.
  • Her iki hatayı da çözmenin tek yolu bilgisayarın yükünü hafifletmek.

Eğer, hata VRAM kaynaklı ise bilgisayarın yükünü hafifletip işlemcinin daha iyi devir almasını sağlarsınız ve oyunda herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Oyun açıkken Spotify, Chrome ve Discord gibi uygulamalar kullanmayın veya telefondan kullanın. Ayrıca Windows ayarlarından arka plan uygulamalarını da kapatabilirsiniz.

Ancak, hata ekran kartı kaynaklı ise yapacak hiçbir şey yok. Eğer oynamaya devam ederseniz veya bilgisayarınızı daha fazla zorlarsanız, eldekinden de olabilirsiniz.

Eğer masaüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız, mevcut ekran kartınızdan daha iyisini kolaylıkla satın alıp monte edebilirsiniz. Ancak eğer laptop kullanıyorsanız, bu işlem biraz daha sancılı geçiyor ve genellikle laptop değiştirme süreci ile son buluyor. 

Valorant için Ekran Kartı Önerisi

Valorant’ın minimum sistem gereksinimlerini sitemizde bulabilirsiniz. Bugün, Valorant için kullanabileceğiniz giriş ekran kartından normal ve ileri seviye ekran kartlarını listeleyeceğiz;

  • Oyun için gerekli olan minimum ekran kartı: Nvidia GeForce GT 730
  • Önerilen ekran kartı: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 
  • Önerilen ekran kartı (2): AMD Radeon R9 380
  • Valorant için üst seviye ekran kartı: ASUS GeForce DUAL RTX 2060
Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz