Yılbaşında Oynanan Oyunlar

Yılbaşında Oynanan Oyunlar

Jabrayilov
26-03-2021 - Oyun - Listeler

Yılbaşında oynanan oyunlar, gülerek ve eğlenerek yeni yıla başlamanızı sağlarlar. Arkadaş grubunuzla veya ailenizle evde yılbaşı geçirecekseniz oyun oynayarak zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Keyifli vakit geçirmek için oynayabileceğiniz birçok oyun mevcuttur.

Yılbaşında Oynanan Oyunlar

Yeni yılı coşkuyla kutlamak için yılbaşında oynanan oyunlar şu şekildedir:

 • Kulaktan Kulağa
 • Kızma Birader
 • Vampir-Köylü
 • Okey
 • Anlat Bakalım
 • Sessiz Sinema
 • Jenga
 • Twister
 • Uno
 • Monopoly
 • Tombala

Kulaktan Kulağa

Bu oyunda ortamda bulunan herkes iki gruba ayrılır ve yan yana sıralanır. En baştaki kişi yanındakinin kulağına bir kelime söyler ve herkes aynısını kendi yanındaki kişiye söyler. En son kişi duyduğu kelimeyi sesli bir şekilde söyler. Söylediği kelime grup başının seçtiği kelimeyle aynıysa bir puan kazanırlar.

Kızma Birader

Yılbaşında oynanan oyunlar içerisinde en çok tercih edilen masa oyunlarında birisidir. 4 kişi oyun kartının üzerinde yer alan piyonlarını, attıkları zar sayısına göre ilerletirler. Rakibin piyonunun üzerine gelindiğinde onu tekrar sıfır noktasına gönderir. 

Vampir-Köylü

Kalabalık bir toplulukta oynanabilecek en iyi oyunlardan birisidir. Oyunda kişi sınırlaması yoktur. Bir kura torbasına 1 hakem, 2 vampir, 1 büyücü ve geriye kalan köylü yazılı olan kağıtlar atılır. Kura çekildikten sonra hakem kendini açıklar, diğerleri rollerini söylemez. Ardından herkes gözlerini kapatır ve hakem “vampirler uyansın” der. Vampirler gözlerini açarak birbirini tanır; sonra tekrar gözlerini kapatırlar.

Hakem “büyücü gözünü açsın” der. Büyücüyü tespit edip tekrar gözlerini kapatmasını ister. Sonra sabah olur, herkes gözünü açar. Vampirleri tahmin etmeye çalışırlar.

Okey

Bir okey takımı ve dört kişiyle oynanan, oldukça popüler bir masa oyunudur. Yılbaşında oynanan oyunlar içerisinde sık tercih edilenlerdendir.

Anlat Bakalım

Oyun başlarken 2 grup oluşturulur. Herkes kendi grup arkadaşına kağıtta yazan kelimeyi, yasaklı kelimeleri kullanmadan anlatmaya çalışır. Verilen süre içerisinde en çok kelime bilen takım oyunu kazanır.

Sessiz Sinema

Oyuncular iki gruba ayrılır. Anlatıcı bir film seçer ve bu filmi karşısındakilere hiç konuşmadan anlatmaya çalışır.

Jenga

Jenga’da dikdörtgen prizma şeklindeki tahtalar üst üste dizilir ve bir kule elde edilir. Sonra sırası gelen herkes kuleden bir tahta parçası çeker ve kulenin en üstüne koyar. Kule kim tahta çektiğinde yıkılırsa oyunu o kaybetmiş olur.

Twister

Twister, yılbaşında oynanan oyunlar içerisinde hareketliliği ve heyecanıyla dikkat çeker. Twister halısı yere serilir. Bir kişi hakem olur, diğerleri de halının etrafında durur. Hakem çarkı çevirir, el ve ayakların nereye konulacağını söyler. Örneğin “sağ ayak mavi” der ve sıra kimdeyse komuta uyar.

Uno

Uno kartları oyuncular arasında paylaştırıldıktan sonra herkes yapması gereken hamleye göre elindeki kartları bitirmeye çalışır.

Monopoly

Oyun başlarken herkes başlama alanına geçer. Atılan zara göre oyun haritasında ilerler ve bedelini ödeyerek bulunduğu yeri satın alır.

Tombala

Yılbaşı denilince akla tombala gelir. Tombalada herkes bir kart seçer. Ardından sayıların bulunduğu keseden sayılar çekilir. İlk olarak kimin kartının üzerindeki tüm sayılar çıkarsa oyunu o kazanır.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz