ZULA OYUNU NEDiR VE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

ZULA OYUNU NEDiR VE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Jabrayilov
29-03-2021 - Oyun - Zula

Zula oyununun yapıma ilk defa 2013 yılında başlandı. Oyunumuz MadByte Games tarafından geliştirilmiştir. Dağıtımını ise Lokum Games üstlenmiştir. MMOFPS türünde olan oyunumuz ilk Türk yapımı video oyunudur. Oyunumuz Türkiye’ de yayınladıktan sonra Brezilya’da da yayınlanmıştır. Şuan Zula oyununu oynayan 46 milyon kayıtlı insan mevcuttur. Ve yapılan incelemelere göre günde 2 milyon kişi Zula’ yı oynamaktadır. Oyunumuzun başlangıcın da her ne kadar yaş sınırı gözükmese de yaş sınırı mevcuttur. Yaş sınırı oyun kurallarına göre 15’tir. Kullanıcı sözleşmesini onayladıktan sonra 15 yaşın üzerinde olduğunuzu da kabul ettiğiniz varsayılmaktadır. Yaş sınırının 15 olmasının nedeni oyun içerisinde ki şiddet unsurlarının olmasıdır. Bu şiddet unsurları sizlerin gelişimini, psikolojinizi ve davranışlarınızı etkilemesi mümkündür. Eğer 15 yaşın altıysanız bu gibi sorunlarla karışılabilirsiniz.

ZULA OYUNUNA NASIL KAYIT OLABİLİRSİNİZ?

Zula oyuna yeni başlayanlar için ilk önce kayıt yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemini yaparken yani hesabınızı oluştururken sizlerden kullanıcı adı, e posta, şifre ve kullanıcı sözleşme onayı isteyecektir. Bu alanları doldurmanız gerekmektedir. 3 tanesini doldurmak zorundasınız lakin 2 tanesini doldurmak zorunda değilsiniz. Doldurmak zorunda olmadığınız alanlar; e posta ve duyuru e postası almak istiyorum kısmıdır. Bu alanları yazdıktan sonra hemen aşağı da bulunan hesabımı oluştur butonuna basınız. Oyuna kayıt olduğunuz zaman sizlere sürpriz hediyeler vermektedir.

ZULA OYUNU NASIL OYNANMAKTADIR?

ZULA TAKIMLAR

Oyunumuz da 2 takım mevcuttur. 1. Takım Zula takımıdır diğer düşman olan takımımız ise Gladyo takımıdır. Oyunda toplam 16 karakter vardır. Ve bu 16 karakterin birbirlerinden farklı hikayeleri mevcuttur. Karakterlerimize örnek vermek gerekirsek eğer; Eşref Dayı, Cengiz Kaya ve David King’ i örnek gösterebiliriz. Oyunumuz sürekli kendini geliştirmektedir. Mehmetçik gibi Türk silahları da yeni sürümlerle birlikte oyunumuza eklenmiştir. Silahların oyunda ki sesleri gerçek hayatta aynı silahlardan ses alarak kayıt haline getirilip oyunumuzun içerisine eklenmiştir.

ZULA OYUN MODLAR

Bunların yanında 6 tane oyun modumuz mevcuttur. Bu modlar; ölüm maçı, aranıyor, sabotaj, sancak savaşı ve kartopu savaşıdır.

ZULA OYUN HARİTALAR

Buna karşın oyunumuz da birçok iyi haritalar mevcuttur. Bu haritalar tasarlanırken Türkiye’ de ki sokaklardan esinlenilmiştir. Toplam 14 haritamız bulunmaktadır. Ve bu haritalara sürekli yenileri eklenmektedir. Haritalarımızdan bazılarına örnek verirsek eğer; Uzungöl, Hangarve Metroyu örnek gösterebiliriz. Haritanızı ve modunuzu seçtikten sonra oyununuza başlayabilirsiniz.

ZULA OYUN ARAYÜZÜ

zula oyunu kasap

Grafik türünden oldukça iyidir. Oyuna başladığınız da sol üst tarafta kare şeklinde bir alan vardır. Orada ki beyaz nokta sizsiniz ve haritada ki konumunuzu oradan görebilmektesiniz. Hemen altında yani sol alt kısmında canınız kaç olduğunu görebilirsiniz. Sağ alt kısımda ise kaç kişiyi öldürdüğünüz hakkında bilgi vermektedir. Oyununuzu sadece silahlarla değil bombalarla da oynayabilmektesiniz. Flaş bombası gibi birçok bomba bulunmaktadır. Bu flaş bombasını kullandığınız zaman rakibiniz 10 saniyeliğine gözleri kör olacaktır. Oyununuzu oynarken birçok ünlünün posterleri ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin İbrahim Tatlıses’in ve Ferdi Tayfur’ un posterleri mevcuttur. Size biri sıktığında lakin öldüremediğiniz de 1-2 dakika sonra siz o oyuncuyu öldürdüğünüz zaman oyun size intikam diye bir yazı gösterecektir. Ardı ardına oyuncuları öldürdüğünüz zaman ise kasap, tam kafasından öldürdüğünüz zaman ise tam isabet gibi yazılar gösterecektir.

ZULA OYUNU SİLAH TAHTİKLERİ

 • AK-47: Uzaktan ve yakından kullanabilen silahlardan biridir. Yüksek menzillidir ve ağır derece hasar vermektedir. Bu silah ile birlikte düşmanlarınızı hızlı bir şekilde öldürebilirsiniz.
 • M4A1: Yeni başlayan oyuncular için daha uygun bir silahtır. Uzak mesafede pek işe yaramasa da yakında oldukça iş görmektedir.
 • AWP: G               örüş açısı ve sıkış hızı bakımından oldukça iyi bir silahtır. Rakiplerinizi bu silah ile birer birer öldürebilirsiniz.
 • Glock: En popüler silahlardan biridir. Sekmesi çok azdır. Popüler olmasının nedeni az hasar verip az hasar almanızdır.
 • MAC-10: Atış hızı ve isabeti iyidir. Lakin oyunda pek tercih edilmeyen silahlar arasındadır.
 • Sis Bombası: Rakibinizin sizi görmediği anlarda kaçmak için kullanılabilecek bomba türlerindendir.
 • El Bombası: Hasarı büyüktür. Doğru alana attığınız zaman 1’den fazla düşmanınızı öldürebilirsiniz.

ZULA İÇİN TAKTİKLER

 • Hopörlerinizden veya kulaklığınızdan düşman sesi geldiği zaman gelen sese doğru değil tam tersi yöne doğru gidip düşmanınızı arkadan vurabilirsiniz.
 • İyi bir şekilde kamufle olduysanız düşmanlarınızın sizi göremeyeceği bir yerde iseniz eğilip ses kasabilirsiniz.
 • Bombalarınızı lüzumsuz yere harcamaktan kaçınınız. Tam isabet alamayacağınız yere bomba atıp boşu boşuna bombanızı kullanmayınız.
 • Güvenli bir yer bulduğunuz zaman mermilerinizi değiştiriniz. Bu sayede düşman ile denk geldiğiniz zaman şarjörünüz dolu olacaktır.

ZULA’DA 2019 NASIL GEÇTİ

zula’da 2019 Nasıl Geçti

ZULA MOBİLE BETA2 BAŞVURUSU

Türk yapımı FPS oyunu Zula, mobil cihazlara geleceğinin haberini önceden duyurmuştu. Yaklaşık 1 senedir yapım aşamasında olan ve Berlin merkezli BoomByte Games tarafından Unity oyun moturu ile geliştirilen oyun, beta testleri tamamlandıktan sonra hem Android hem de iOS platformundan indirmelere açılmış olacak.

Zula Mobile Beta başvurusunda bulunmak için bu adresteki formu doldurup göndermeniz yeterlidir.Ön kayıt yaptıran kullanıcılara açık betada sürpriz hediyeler bekliyor.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz