Dünya Dota 2 Şampiyonu Twitch’ten Banlandı!

Dünya Dota 2 Şampiyonu Twitch’ten Banlandı!

Jabrayilov

Oyunseverlerin hayatının bir parçası haline gelen çevrim içi yayın platformu, yayıncılar için koyduğu kuralları sıkı sıkıya uygulamaya devam ediyor. Twitch, The Mixer ve Facebook Gaming gibi platformların faaliyete geçmesiyle büyük kan kaybetse de yayın politikalarında esneklik göstermiyor. Kurallara uymayan yayıncılara hoşgörü göstermeyen yayın platformu, geçtiğimiz yıllarda da pek çok büyük yayıncıyı banlayarak gündeme gelmişti. Twitch’in son bombası ise son iki The Interntional turnuvasını da kazanarak Dota 2 oyununu profesyonel arenada domine eden OG takımının N0tail nickli oyuncusunu banlamak oldu. Dünya şampiyonu unvanını elinde bulunduran ve yayınları binlerce kişi tarafından takip edilen Johan “n0tail” Sundstein, homofobik söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle banlandı. 

Dişli Rakiplerine Rağmen Hala İlk Sırada

dota 2 valve
via : valve

Oyun dünyasının ve e-Spor etkinliklerinin son yıllarda yaşadığı gelişim, Twitch gibi canlı yayın odaklı platformların da yaygınlaşmasına katkı sağladı. Dünyanın en ünlü yayıncılarına ve en yetenekli oyuncularına ev sahipliği yapan Twitch, son dönemde Microsoft ve Facebook gibi devasa rakiplerle rekabet halinde. Yayınlarını yüz binlerce kişinin takip ettiği, 667 bin anlık izleyiciyle rekor kıran Ninja’nın, Microsoft’un yayın platformu olan The Mixer’a geçiş yapması oyun camiasında şok etkisi yaratmıştı. Ban politikalarıyla izleyicilerden ve yayıncılar tarafından sıklıkla eleştirilen Twitch, tüm bu gelişmelere rağmen kayıtlı kullanıcı ve anlık izleyici sayılarında liderliğini sürdürüyor. Yayın hayatına 2017 yılında başlayan Mixer ise 30 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla Twitch’in tahtını sallamaya en yakın aday olarak gösteriliyor.

Milyoner Dota 2 Oyuncusunun Twitch’de İlk İhlali

Kariyeri boyunca katıldığı ve kazandığı turnuvalardan toplamda 7 milyon dolar gibi büyük bir servet kazanan profesyonel Dota 2 oyuncusu Johan ‘n0tail’ Sundstein’in ban süresi henüz kesinlik kazanmadı. Dünya şampiyonu unvanına sahip olan yayıncı, kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle ilk defa banlanıyor. Bu gibi durumlarda 3 ihlal kuralını uygulayan n0tail’in iki sefer daha banlanması durumunda yayıncıyı kalıcı olarak banlayabilir. Ban gerekçesi resmi kanallardan açıklanmış olmasa da izleyiciler n0tail’in 25 Aralık akşamı yaptığı canlı yayında homofobik söylemler kullandığını ve çizgiyi aştığını belirtiyor.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz