Mixer Kapanıyor – Facebook Gaming Microsoft Mixer ortaklığı

Mixer Kapanıyor – Facebook Gaming Microsoft Mixer ortaklığı

Mixer, açıldığında Twitch’i tahtından indirme politikasıyla devam edip bu politika doğrultusunda yatırımlar yaptı.Gerek yeni yayıncılarla anlaşması olsun, gerek verdiği reklamlarla bunları büyük ölçüde hissettirdi.Bu yaptıkları piyasanın kralı olan Twitch’i indirmeye yetmedi.Piyasaya daha güçlü bir konum almak için bunun yerine Microsoft’un sahip olduğu Mixer kapanıyor ve Facebook Gaming ile ortaklık kurmaya karar verdi.

Bu hareket, Facebook Gaming ve YouTube da dahil olmak üzere birden fazla yarışmacının Twitch’in büyük canlı yayın izleyicisini parçalamak için büyük miktarlarda para yatırdığı akış endüstrisinde önemli bir dönemin sonunu işaret edebilir. Facebook ve YouTube’un hizmetleri büyük olasılıkla hiçbir yere gitmese de, Mixer’in kapanması Twitch’i tahtından etmenin para ve ünlü yeteneklerinden çok daha fazlasını gerektireceğini gösteriyor.

Mixer, Twitch ile rekabet etmek veya içerik yaratıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için gereken ölçeğe ulaşmak için mücadele etti. Bu içerik oluşturucular arasında eski adı Twitch’teki en büyük yayıncılar olan iki kişi olan Ninja ve shroud yer alıyordu ve bunlar şirket pazar payını artırmak için platforma büyük para anlaşmalarıyla çekiyordu.

Mixer Kapanıyor

“Kendi canlı yayın topluluğumuzu ölçeklendirmek için gereken zamanın Microsoft ve Xbox’ın oyuncular için sunmak istediği vizyon ve deneyimlerle ölçüsüz olduğu anlaşıldı, bu nedenle Mixer’ın operasyon tarafını kapatmaya ve yeni bir platforma geçneye karar verdik”dedi.

Mixer kapatıldığında shroud ve Ninja Twitch’e dönmekte özgür olacak. Ancak Mixer, Facebook Gaming’e geçmeleri durumunda yayıncılar ile anlaşmalarını sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

Bu arada, tüm dört web sitesinin büyümesi görülmesine rağmen, Mixer, Twitch’in en iyi yeteneklerinden bazıları elinde olsa bile, yıllık en küçük büyümeyi sadece yüzde 0,2 oranında gördü.

Ninja bugün Twitter’da “bazı kararlar” verdiğini söyledi, ancak bir sonraki adımda nerede yayınlayacağı hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. Shroud bir sonraki akışa geçmeyi planladığına dair hiçbir belirti yok.

Mixer Kapanış Tarihi

Mixer Kapanıyor - Facebook Gaming Microsoft Mixer ortaklığı
Mixer Kapanıyor – Facebook Gaming Microsoft Mixer ortaklığı

İçerik oluşturucularının Facebook’a gitmek zorunda olmasa da, Mixer ve Facebook Gaming, içerik oluşturucuların Mixer’ın hizmetleri 22 Temmuz’da resmen sona erdiğinde isterlerse Facebook Gaming ile devam edebilecekler.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz