Astronotlar için Ay Köyü inşa Edilecek

Astronotlar için Ay Köyü inşa Edilecek

Jabrayilov

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni dönem Ay yolculuğu projesiyle 2024 yılına kadar Ay’a insan göndermeyi planlıyor. Gidecek olana astronotlar için Ay köyü inşa edilecek. İnsanlık tarihi boyunca Ay’da yaşam var mı diye merak edilirken Ay’da yaşamı insanlar başlatacak. İnşa edilecek olan koloninin, uzayda yapılan çalışmaları hızlandırması ve uzaya insan göndermeyi daha kolay bir hale getirmesi bekleniyor.

10 yıl İçerisinde Ay Köyü İnşasına Başlanacak

NASA’nın yeni Ay projesi olan Artemis kapsamında tam 18 astronot Ay’a gidecek. 9 Aralık tarihinde uzay görevinde yer alacak 18 astronotun ismi açıklandıktan sonra, akıllara “Ay’da kalacak olan bu astronotlar nerede barınacak?” sorusu yer almaya başladı. Artemis görevi kapsamında NASA sürdürülebilir bir koloni kurmak istiyor. Astronotların nerede barınacağı tartışılırken Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından Ay köyü fotoğrafları paylaştı ve fotoğraflarda astronotların nasıl yerlerde kalacağı net bir şekilde görünüyor.

ESA’nın projeyi tanıtmak için yaptığı ilk videolu paylaşımı şöyledir:

Avrupa Uzay Ajansı yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre astronotların yaşayacağı binaların inşasında regolit adı verilen ay toprağı kullanılacak. Regolitlerden alınan örnekler Güneş ısısı ile pişirilerek tuğla haline getirilecek. Binaların silindir şeklinde olacağı ve 10 yıl içerisinde inşa edilmeye başlanacağı biliniyor. Oksijen sorununun ilk yıllarda basınçlı mobil habitatlarla çözülmesi planlanıyor. İlerleyen yıllarda Ay köyü yerleşkeleri, solunabilir hava için hidrojen ve oksijen barındıran buz içerdiğinden Shackleton kraterinin civarına kurulacak.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz