Asus Oyun Bilgisayarları ve Fiyatları

Asus Oyun Bilgisayarları ve Fiyatları

Jabrayilov
31-03-2021 - Teknoloji - Asus

Asus oyun bilgisayarları kullanışlı mı? Asus oyun bilgisayarlarının fiyat yelpazesi ne şekilde seyrediyor? Asus marka en pahalı oyun bilgisayarı ile en ucuz oyun bilgisayarının özelliklerine kadar markayla alakalı birçok bilgiyi bu makaleden edinebileceksiniz.

Bilgisayar fiyatları, diğer bütün teknolojik ürünler gibi dolar kuruyla doğrudan bağlantılıdır.  

Günümüz Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında net bir çizgide duramaması ve dolar kurunun her geçen gün artması nedeniyle bilgisayar fiyatlarında günlük değişimler yaşanmaktadır. 

Asus Oyun Bilgisayarları 2020

Tayvan merkezli AsusTek şirketi tarafından üretilip neredeyse dünyanın geri kalanına ithal edilen Asus dizüstü bilgisayarı ile masaüstü bilgisayar modelleri tabiri caizse yok satmaktadır. 

e-Spor endüstrisinin birçok farklı ülkede eşzamanlı bir şekilde başarı elde etmesinin ardından bilgisayar üretici firmalar, oyun bilgisayarı üretmeye başladı. 

Kısa süre içerisinde çok fazla bilgisayar ve donanım üreticisi firmanın oyun bilgisayarı sektöründe başarıdan başarıya koşması sonucunda AsusTek de yaşanan gelişmelere daha fazla sessiz kalmadı.

Asus’un 2020 yılında üretip bilgisayar piyasasına sunduğu oyun bilgisayarlarının birkaç temel özelliğini listeleyelim;

  • Asus oyun bilgisayarları da tıpkı diğer oyun bilgisayarlarının çoğunluğunda olduğu gibi işletim sistemi barındırmıyor. Yani Free Dos diyebiliriz.
  • 13 inç ila 17 inç arasında değişkenlik gösteren ekran boyutları bulunmaktadır.
  • Ekran kartı olarak sıklıkla Nvidia GeForce model ekran kartları kullanılıyor. Diğer oyun bilgisayarları gibi Asus’un da Nvidia ekran kartı ile güçlendirildiğini belirtmekte fayda var.
  • Asus oyun bilgisayarlarında işlemci olarak AMD Ryzen 7 ile Intel Core i7 gibi çok fazla çeşit kullanılmaktadır. Burada temel ayırıcı etmen ise müşterilerin bütçesi. 
  • Yine Asus oyun bilgisayarlarındaki ekran kartı hafızası ile Ram (sistem belleği) hafızası fiyata göre değişkenlik göstermektedir.

Asus Oyun Bilgisayarı Fiyatları 2020

AsusTek tarafından bilgisayar piyasalarına sürülen oyun bilgisayarlarının fiyatları 9 bin lira ile 20 bin lira arasında değişkenlik göstermektedir. Örneğin 9 bin 199 TL’ye Asus FX505DT model oyun bilgisayarı satılırken, 19 bin 599 TL’ye Asus Rog Strix G17 model oyun bilgisayarı satılmaktadır. İki bilgisayar arasındaki temel farklar şu şekilde;

  • Asus FX505DT’nin ekran kartı hafızası ile ram (sistem belleği) 4 GB iken Asus Rog Strix G17’nin ekran kartı hafızası 8 GB, ram(veya sistem belleği) 16 GB’dir. Yani arada 4 kat gibi hiç azımsanmayacak bir fark var.
  • Asus FX505DT’de AMD Ryzen 7 model işlemci varken Asus Rog Strix G17’de Intel i7 model işlemci kullanılmaktadır.
  • Asus FX505DT’nin ekran kartı modeli Nvidia GeForce GTX1650 varken Asus Rog Strix G17’de Nvidia GeForce RTX 2070 Super gibi üst bir model kullanılmaktadır.
Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz