Balık Yasağı Ne Zaman Kalkıyor?

Balık Yasağı Ne Zaman Kalkıyor?

Jabrayilov
18-03-2021 - Haber -

Balık yasağı ne zaman kalkıyor? Balık yasağı ne zaman başlıyor? Eğer balıkçıysanız ceza almamak için balık avı yasağı tarihlerine sadık kalmalısınız. Aksi taktirde çeşitli cezalar alabilirsiniz. Balık yasağı ile merak edilen soruların cevaplarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

Balık Yasağı Ne Zaman Kalkıyor?

Balık yasağını Tarım ve Orman Bakanlığı belirliyor. Her yıl bakanlığın açıkladığı tarihlerde yasak kalkıyor ve tekrardan balık avcılığına başlanabiliyor. Ülkemizde 15 Nisan tarihinde başlayan balık yasağı 31 Ağustos gecesi kalkıyor. Balıkçılar 1 Eylül tarihi itibariyle iş başı yapıp denizlere açılıyorlar. 

Ülkemizde bulunan Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz’de yasak tarihleri aynı gün başlayıp aynı gün bitiyor. Denize göre değil ülke geneline göre geçerli olan yasak tarihleri belirleniyor. Balık yasağı olan tarihlerin içerisinde hiçbir balıkçı teknesi veya gemisi av amacı ile denize açılamıyor. Açılırsa sahil güvenlik ekipleri tarafından tespit edilip yakalanıyor.

Balık Yasağı Neden Var?

Balık avlanma yasağı balıkların yumurtlama dönemine göre belirleniyor. Balık türlerinin soyu tükenmemesi için yanlış avlanmanın önüne geçmek amaçlanıyor. Balık yasağı süresince balıklar yumurtluyor, yavruları yumurtadan çıkıyor ve belirli bir oranda büyümüş oluyor. 

Böylece yavru balık avlanmasının önüne geçilmiş oluyor. Yavru balıklar alıcı bulamadığı için boşu boşuna avlanmış oluyor. Ayrıca büyük balıklar da üreyeceği için bu dönemde avlanmamaları gerekiyor. 5 aylık balık yasağı sürecinde balıklar daha sağlıklı beslenip gelişebiliyorlar.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz