Discord Nasıl Kullanılır?

Discord Nasıl Kullanılır?

Jabrayilov
26-03-2021 - Teknoloji - Discord

Discord son dönemlerin popüler uygulamalarından birisi haline gelince akıllarda “Discord nedir?”, “Discord nasıl kullanılır?” gibi bir takım sorular oluştu. Bir zamanlar sadece oyun severlerin kullandığı platform, şimdilerde şirket çalışanları arasında dahi kullanılıyor. Kolay kullanılan bir yapısı olduğundan insanlar hızla Discord kullanmaya başlıyor.

Discord Nedir?

Discord yazılı, sesli, görüntülü sohbet edilebilen iletişim uygulamasıdır. Web tarayıcısında, masaüstünde ve mobilde kullanılabilir. Bunların yanı sıra ekran paylaşma özelliği olması onu bu kadar popüler yapmıştır. İnsanlar ekranlarını paylaşarak yayın yapabiliyor, sunumlarını gerçekleştiriyor.

Bu nedenle çok büyük bir kullanıcı kitlesine hitap eder. Oyun yayıncıları, öğrenciler, çalışanlar için ideal iletişim ortamını barındırır. Discord’da sunucular ve sunucuların içerisinde yer alan kanallar vardır. İstenirse sunucular özel tutulabilir, istenirse de herkese açık hale getirilebilir. Sunucu içerisindeki kanallarda da aynı durum söz konusudur. İstenilen kanallar kilitlenip sınırlı sayıda kişi tarafından kullanılabilir. Peki, Discord nasıl kullanılır?

Discord Nasıl Kullanılır?

Discord’u kullanabilmek için kendinize ait bir sunucunuz olabilir, bir sunucuya katılabilirsiniz veya arkadaşlarınızla konferans görüşmesi yapabilirsiniz. Bir sunucuya katılmak çok kolaydır. Davet linkine sahip olduğunuz sunuculara anında girebilirsiniz. Bunun yanı sıra herkese açık sunucuları da keşfedebilirsiniz. Oyun, müzik, eğitim, bilim ve teknoloji gibi farklı kategorilerde farklı sunucular bulunur.

Discord nasıl kullanılır için verilebilecek diğer cevap ise sunucu oluşturmaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek kendi sunucunuzu oluşturup başkalarını davet edebilirsiniz. Discord sunucu oluşturma şu şekildedir:

Discord Sunucusu Nasıl Oluşturulur?

 

 • Sol alt kısımda yer alan “+” sembolüne tıklayarak bir sunucu oluşturun.
 • Sunucunuza bir isim verin.
 • İsteğinize göre sesli ve yazılı kanallar ekleyin. Sesli kanallarda görüntülü sohbet ve ekran paylaşımı da yapılabilir.
 • Sunucu adınızın üstüne tıklayarak “insanları davet et” dediğinizde arkadaşlarınız görünür ve bir davet linki oluşur. Linki ulaştırdığınız herkes sunucuya katılabilir.

Discord Arkadaş Ekleme

Arkadaş eklemenin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız Discord nasıl kullanılır tam olarak bilmiyorsunuz demektir. Discord’da arkadaş eklemek zor bir şey değildir. Eğer arkadaşlarınız varsa herhangi bir sunucuya dahil olmadan direkt olarak arkadaşınızla da görüşebilirsiniz.

Discord arkadaş ekleme şu şekilde yapılır:

 

 • Mobilde, masaüstünde veya web tarayıcınızda Discord’a giriş yapın.
 • Sonra en üstte yer alan ‘Ana Sayfa’ ikonuna tıklayın.
 • Açılan pencerede ‘arkadaşlar’ kısmına tıklayın.
 • Arama çubuğuna eklemek istediğiniz arkadaşınızın adını yazın. Bulduğunuzda arkadaşlık isteği gönderin.

Aynı sunucuda bulunduğunuz bir kişiyi arkadaş olarak eklemek istiyorsanız. Sunucuda adına tıklayıp açılan seçenekler içerisinden ‘arkadaşlık isteği gönder’e tıklayın.

Discord Profil Resmi Ekleme

Discord nasıl kullanılır başlığı altında en merak edilen noktalardan birisi de profil resminin nasıl ekleneceğidir. Profil resmi ekleme şu şekildedir:

 

 • Discor’u açın ve ayarlara girin.
 • ‘Kullanıcı Ayarları’ altında yer alan ‘Hesabım’ kısmına girin.
 • Avatarınızın üzerine tıklayarak veya ‘avatar yükle’ butonuna tıklayarak cihazınızda yer alan dosyalardan yeni profil resminizi seçin.
Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz