Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler

Jabrayilov
18-03-2021 - Haber -

Kış mevsimi demek nezle, grip ve salgın hastalıkların hayatımızda iyice yer aldığı aylar demektir. Bu yüzden kış aylarında tüketilmesi gereken besinler, günlük öğünlerde ne kadar fazla yer alırsa o kadar güçlü bir bağışıklık ortaya çıkar.

Mevsimine göre beslenmek çok önemli olduğu için kış mevsiminde en çok yenmesi gereken yiyecekler, kış mevsiminde yetişen ve kış mevsiminin yarattığı kalori ihtiyacını karşılayabilen yiyecekler olmalıdır.

Kış Aylarında Tüketilmesi Gereken Besinler Hangileridir?

Havaların soğumasıyla doğada değişimler olduğu gibi insan vücudunda da bazı değişimler olur. Vücut kendini soğuk havaya, kış aylarının ortaya çıkardığı yaşam şartlarına adapte etmeye çalışır. Hastalıklara karşı bağışıklık sistemi aktif olarak kullanılır ve metabolizma daha fazla yorulur.

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve metabolizmayı güçlendirmek için kış aylarında tüketilmesi gereken besinler şu şekildedir;

  • Nar
  • Bal
  • Muz
  • Ispanak
  • Greyfurt
  • Brokoli
  • Havuç

Nar

Nar, kışın tüketilmesi gereken önemli bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. İçinde bulundurduğu maddeler doğal antioksidan niteliğindedir; bu nedenle kansere ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir besindir.

Bal

Kış aylarında tüketilmesi gereken besinlerden bir diğeri baldır. Bal içerisinde bulundurduğu demir, kalsiyum, fosfat, potasyum, magnezyum, sodyum mineralleri ve b vitaminleri ile antibakteriyel niteliktedir. Hastalıklara karşı vücudu korur.

Muz

İçerisinde A, C ve E, B6 vitaminleri; potasyum, kalsiyum mineralleri bulundurur. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Pek çok hastalığa karşı koruyucu yapısı vardır.

Ispanak

Ispanak, kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. İnsan vücudunu hastalıklara karşı koruyacak özelliktedir. Kış aylarında hem enerji verir hem de kasları güçlendirir. İçerisinde yer alan magnezyum metabolizmayı hızlandırır.

Greyfurt

C vitamini bakımından oldukça zengin olan greyfurt, soğuk algınlığı semptomlarını azaltır. Soğuk algınlığına yakalanıldığında iyileşme sürecini hızlandırır.

Brokoli

Brokoli, kışın kesinlikle tüketilmesi gereken bir sebzedir. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

Havuç

İyi bir A-vitamini ve beta karoten kaynağı olan havuç, kış aylarında günlük olarak tüketilmelidir. Havuç vücuttaki toksinlerin dışarıya atılabilmesini, mikrop ve virüslere karşı vücudun mücadele edebilmesini sağlar.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz