Microsoft Compatibility Telemetry Nedir?

Microsoft Compatibility Telemetry Nedir?

admin

Mirosoft Compatibility Telemetry, Windows işletim sistemli bilgisayara sahip olan kişilerin genellikle yaşadıkları sorunlardan dolayı karşılarına çıkan bir servistir. Bu servisin ne olduğunu ne için çalıştığını bilmeyen kullanıcılar oldukça meraklanmaktadır.

Donanımsal sorun yaşayanlar ise bilgisayarı yavaşlattığı düşüncesiyle servisi kapatmak istemektedir. Bu yazımızda Microsoft Compatibility Telemetry nedir ve nasıl kapatılır açıklayacağız.

Microsoft Compatibility Telemetry Nedir?

Microsoft Compatibility Telemetry, Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlardan bilgi toplayıp Microsoft’a ileten servistir. Microsoft ürünlerini geliştirmek için kullanıcıların bilgilerinden yararlanmak amacıyla bu servisi kullanmaktadır.

Bu servisin sizin bilgisayarınızda çalışıp çalışmadığını görmek için görev yöneticisine bakabilirsiniz. Eğer görev yöneticisinde çalışıyor olduğu görünüyorsa bilgisayarınızdan veri topluyor demektir.

Microsoft Compatibility Telemetry Nasıl Kapatılır?

Microsoft Compatibility Telemetry’nin sürekli olarak çalışması bilgisayarınızın işlemci ve ram yükü artırır. Bazen oluşan aşırı ram kullanımı sebebiyle bilgisayarınızın performansı düşebilir. Özellikle yeni bir program kurulduğunda ve sürücü güncellendiğinde daha fazla çalışır.

Eğer Windows 10 pro kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek Microsoft Compatibility Telemetry’yi kapatabilirsiniz. Adımlar şöyledir;

  • Windows arama çubuğuna ‘gpedit.msc’ yazın.
  • Açılan ekrandan ‘bilgisayar yapılandırması > yönetim şablonları > Windows bileşenleri > veri koleksiyonu ve ön izleme sürümleri’ yolunu takip edin.
  • Sağda yer alan kısımdan ‘telemetriye izin ver’ seçeneğine çift tıklayın ve ‘devre dışı’ seçeneğini seçin.

Yukarıdaki adımları tamamladığınızda telemetry kapanacaktır. Öylece bilgisayarınızda yaşadığınız performans sorunu belli bir oranda düzelecektir.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz