Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil Uygulama Geliştirme

Son dönemde evden çalışma sisteminin de ağırlık kazanmasıyla, gerek e-ticaret yapmak isteyen iş yeri sahipleri, gerekse bir fikre sahip olup bunu insanlara ulaştırmayı düşünen proje geliştiricileri gibi kişiler tarafından, mobil uygulama geliştirme düşüncesi üzerine yapılan araştırmalar popülerlik kazandı.

Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil uygulama geliştirme, artık zor bir uğraş olarak görülmüyor. Hatta konu hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayan biri bile, doğru araştırma kaynağına ulaştığında temel seviyede bir uygulama oluşturup, çeşitli yeniliklerle gelişimini de sağlayabiliyor.

Mobil Uygulama Geliştirme Süreci

 1. Öncelikli olarak fikrinizi kağıt üzerine dökerek somutlaştırın. Uygulamanın amacı, içeriği, nasıl çalışması gerektiği gibi konuları netleştirin.
 1. Uygulamanın nasıl gözükmesini istediğinizi planlamak amacıyla basit bir tasarım çalışması gerçekleştirmelisiniz. Wireframe adı verilen bu çalışma sayesinde uygulamanızın taslağına yakın bir şeyler elde etmiş olursunuz.
 1. Sırada kendi şekillendirdiğiniz görünümü, tasarım programları sayesinde uygulama için hazırlama aşaması var. Örnek olarak MacOS işletim sisteminde çalışan ‘Sketch’ tasarım programı kullanılabilir. Bu tarz programlar uygulama kodlama aşamasında temel görevindedir. Ek olarak uygulamada kullanacağınız görsel ve ikonları uygulama üzerinden elde ederek kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz.
 1. Bir sonraki aşama, uygulamada kullanılacak olan verileri üretmek. Veri üretimi uygulamayı hazırlarken kullanılan verilere ek olarak, kullanıcıların girdiği bilgilerle de geliştirilecek olan kapsamlı bir konudur. Uygulamanızın yapısına göre online veya offline veri tabanı modelinizi seçip bir platform üzerinden uygulamaya veri girişi yapmanız gerekiyor. Bu amaçla danışabileceğiniz platformlara Realm, SqLite, Firebase gibi örnekler verilebilir.
 1. Veri tabanındaki bilgiler uygulamaya girildikten sonra bu bilgilerin modellemesi ve istenilen formatta sunulması için web servis yazılması gerekiyor. Web servis uygulamanın arka planı anlamındadır denebilir. Bu konuda kullanabileceğiniz uygulama, MVC Web Api olabilir.
 1. Son adım ise uygulamanın kodlamasını iOS veya Android olacak şekilde hazırlamak. Böylece uygulamanız tamamlanmış oluyor. Geriye kalan tek şey ise uygulamanızın yayınlanacağı mağaza için hazırlıkları tamamlayıp, uygulamayı paylaşmak.

Kariyer Fırsatları

Mobil uygulama geliştirme de artık webten daha önde olup sürekli yenileri çıkan fikirlerin, startupların ve bir çok alandaki diğer şirketlerin uygulama geliştirme ihtiyacı sektörde bir çok kariyer fırsatı sunmaya başladı.Mobil uygulama geliştiricilere kariyer fırsatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Mobil Uygulama Geliştirme

Yeni başlayan biri için yukarıdaki terimler yabancı kalmış olabilir, konu üzerine araştırmayı derinleştirmek yerine mobil uygulama geliştirme için daha kolay bir yol var mı diye düşünebilirsiniz. Çok yüksek meblağlar ödemeden bu hizmeti hazıra yakın şekilde elde edebileceğiniz uygulamalar var. Sizlere sadece seçim konusunda danışan ve farklı bir bilgi edinmenizi gerektirmeyen bu uygulamaların bazılarına örnek verebiliriz:

 • Appy Pie,
 • GoodBarber,
 • Mobile Roadie,
 • AppMachine,
 • GameSalad,
 • Bizness Apps,
 • The AppBuilder,
 • Appmakr,
 • MobiRoller
 • ShoutEm,
 • Appery.io,
Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz