Spotify Ne Kadar internet Harcar?

Spotify Ne Kadar internet Harcar?

Jabrayilov
28-03-2021 - Teknoloji - Spotify

Müzik denilince herkesin aklına artık spotify platformu gelmeye başladı. Siz de aktif spotify kullanıcısıysanız eğer Spotify ne kadar internet harcar, internet kullanımını minimuma indirmek mümkün mü gibi soruları merak ediyor olmalısınız.

Spotify’ın internet kullanımına ilişkin merak ettiklerinizi aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Spotify Ne Kadar internet Harcar?

Çok geniş bir müzik arşivi bulunan Spotify aynı zamanda podcast yayınlarıyla da oldukça tercih edilen bir platform. Yürüyüş yaparken, ders çalışırken veya dans ederken dinleyebileceğiniz her ortama ve moda uygun listeleriyle her kullanıcıya hitap ediyor.

Tüm bunları yaparken sınırsız bir internet paketiniz varsa telaşlanmanıza gerek yok elbet fakat sınırlı bir kotanız varsa Spotify ne kadar internet harcar öğrenmekte fayda var.

Aslında Spotify ne kadar internet harcar sorusunun cevabı dinlediğiniz müzik kalitesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Spotify platformunda seçebileceğiniz üç farklı müzik kalitesi bulunuyor; normal, high ve extreme.

 

  • Normal ayardaki bir üç dakikalık şarkı 2 mb harcarken, 
  • High ayarındaki üç dakikalık şarkı 3,5 mb, 
  • Extrem ayardaki üç dakikalık şarkı 7,5 mb kadar bir internet harcamasına sebep olmaktadır.

Veri kullanımını azaltmanız ise mümkün. Peki müzik dinlerken daha az internet harcamak için ne yapmalıyız?

Spotify Müzik Kalitesi Ayarı

Müzik kalitesini değiştirip daha az internet kullanmak için ayarlar kısmından müzik kalitesi seçeneğini tıklayıp oradan akış seçeneğine gitmelisiniz. Daha sonra ise normal, high veya extrem seçeneklerinden birini seçmeniz yeterli.

Spotify, diğer müzik mecralarına göre zaten daha az internet harcamaktadır. Fakat müzik kalitesini azaltarak daha az bir internet harcamasını sağlayabilirsiniz.

 

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz