Trendyol Komisyon Oranları 2021

Trendyol Komisyon Oranları 2021

alextugani

Trendyol Türkiye’nin en büyük e-ticaret pazaryerlerinden birisidir. Trendyol komisyon oranları ise pazaryerinde satış yapan satıcıların kazancından yapılan kesintilerdir. Bu kesintiler pazaryerinde yer alma bedeli olarak düşünülebilir. Ürün satan her satıcı platforma kaydolurken onaylamış komisyon oranı kadar kesintiye tabi tutulur.

Komisyon oranlarını bir AVM’de mağaza açıldığından her ay ödenene kira bedeli olarak düşünebilirsiniz. Kira bedeli aydan aya sabitken komisyon sabit değildir. Her ay ne kadar çok satış yaparsanız Trendyol da sizden o kadar çok komisyon keser. Kısacası daha çok kazanan satıcılar daha fazla komisyon öder. Tabi ki bu kesintiler kafaya göre yapılmaz. Bu yıl için belirlenmiş olan Trendyol komisyon oranlarını sizlerle paylaşacağız.

Trendyol Komisyon Oranları Ne Kadar?

Trendyol tarafından belirlenmiş olan komisyon oranları ürünlerin kategorilerine göre değişir. Her kategoriden aynı oranda kesinti yapılmaz. Her biri için ayrı hesaplamalar yapılır ve yılbaşında yeni yılda hangi kategoriden ne kadar komisyon alınacağı duyurulur. Tabi ki sözleşme şartları çerçevesinde Trendyol istediği zaman komisyonlarda değişiklikler yapabilir.

2021 yılı içinde geçerli olan Trendyol komisyon oranları aşağıdaki gibidir:

  • Aksesuar: %5 - %25
  • Kozmetik ve Kişisel Bakım: %5-%17
  • Elektronik: %6-%25
  • Spor Ürünleri: %8-%10
  • Çocuk Ürünleri: %8-%18
  • Süper Market: %12-%15
  • Giyim: %17-%20

Komisyon oranları platforma satıcı olarak kaydolurken sunulan komisyon sözleşmesinde belirtilir. Siz de bahsi geçen platformda satıcı olmaya karar verdiyseniz sözleşmede yer alan komisyon maddelerine oldukça dikkat etmelisiniz. Sözleşmeyi bir defa onayladıktan sonra bazı şeyleri geri döndüremeyebilirsiniz.

Komisyon tutarlarında önemli olan tek şey ürünün kategorisi değildir. Ürünün kendisi de oldukça önemlidir. Aynı kategoride yer alan iki üründen farklı komisyonlar tahsil edilebilir. Yukarıda da gördüğünüz gibi kategoriler için net komisyon değerleri yoktur, komisyon değer aralıkları vardır.

Trendyol Komisyon Nasıl Hesaplanır?

Trendyol’da bir ürün sattığınızda sizden ne kadar para kesileceğini hesaplayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey satacağınız ürünün KDV dahil satış fiyatı üzerinden belirlenen komisyon oranını hesaplamaktır. Tamamlanan her siparişinizde Trendyol bu hesabı yaparak satıştan elde edilen gelirden komisyonu çıkarıp size ödemenizi yapacaktır.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz