Netflix Yasaklanan Diziler

Netflix Yasaklanan Diziler

admin

Dünya genelinde 193 milyonun üzerinde aboneye sahip olan çevrimiçi dizi ve film platformu Netflix yasaklanan diziler üzerine ülkelere göre yayın politikasında değişiklikler yapıyor. Yasaklanan diziler, genellikle senaryolarında ülke hükümetlerini rahatsız eden noktalar olduğu için kısıtlandı.

Netflix Yasaklanan Diziler

The Breaking Bad, Black Mirror gibi dizileri ile izleyicileri ekrana kilitleyen Netflix, yasaklı dizilerini yeni senaryo ve yapımları ile telafi ediyor. Yüzlerce farklı diziye sahip olan Netflix, sadece çok az sayıda yasaklı diziye sahip.

Türkiye’de Yasaklanan Diziler

Netflix yasaklanan diziler arasında en çok dikkat çeken yapım “Şimdiki Aklım Olsaydı” oldu. Dizi daha çekimleri başlamadan senaryosu yüzünden yasaklandı. Şimdiki Aklım Olsaydı, senaryosunda bulunan eşcinsel bir karakter sebebiyle, çekimlerine başlamadan bir gün önce yasaklanarak iptal edildi.

Yasaklanan dizilerarasında yer alan diğer bir dizi “Designated Survivor” oldu. Designated Survivor’ın tamamı değil sadece ikinci sezonunda yer alan yedinci bölüm yasaklandı. 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili yorumların yer aldığı bölüm RTÜK’ün isteği üzerine Türkiye’deki Netflix platformundan kaldırıldı.

RTÜK Denetlemeye Devam Ediyor

2019 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile RTÜK, Netflix gibi online dizi-film platformlarını denetleme yetkisini eline aldı. Şu ana kadar sadece iki dizide yasak uygulandı. Ancak ilerleyen zamanlarda da senaryosu uygun bulunmayan dizilerde yeni sansürler oluşabilir.

Dünya Çapında Netflix Yasaklanan Diziler Var Mı?

Online dizi-film platformu Netflix sadece Türkiye’de değil dünya çapında da yasaklara sahip. Dünya üzerinde 9 tane filmin yasakladığı açıklandı ancak Netflix yasaklanan diziler hakkında açıklamada bulunmadı.

Netflix’in tamamen yasaklandığı ülkeler de mevcut. Bu ülkelerde yaşayan insanlar Netflix platformuna ulaşım sağlayamıyorlar. Netflix yasağı uygulayan ülkeler Çin, Kuzey Kore ve Suriye’dir. Netflix, Rusya’da serbest olmasına rağmen Kırım Yarımadası’nda serbest değildir.

Netflix Yayından Kaldırılacak Diziler İçin Uyarı Veriyor

Netflix, izleyicilerini mağdur etmemek amacıyla yayından kaldırılacak diziler için uyarı veriyor. Bir dizi gelecek ay yayından kaldırılacaksa Netflix platformu farklı farklı bölgelerden mesajlar gösteriyor. Netflix yasaklanan diziler için bu hizmeti vermektedir, filmler yayından kaldırıldığında uyarı vermemektedir.

Henüz yorum yapılmamış
Yorum yapmak için lütfen üye olunuz